Każdy z nas lubi od czasu do czasu wprowadzać zmiany w mieszkaniu - doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że wystarczy drobiazg, aby wnętrze nabrało nowego charakteru. W dobie ozdób, dodatków, a nawet mebli wykonywanych czy przerabianych metodą do it yourself zamierzony efekt potrafimy osiągnąć minimalnymi nakładami finansowymi. Najpopularniejszą metodą zdobienia przedmiotów jest decoupage. Oto kilka pomysłów na wiosenne zmiany z wykorzystaniem decoupage’u.

To przygotuj

decoupageZanim przejdziemy do samych propozycji, przypomnijmy w co powinniśmy się zaopatrzyć. Do wykonania zdobień metodą decoupage potrzebne będą: papier bądź serwetki ze wzorem, który pragniemy nanieść na powierzchnię, klej wodny, lakier, którym pokryjemy powierzchnię wzoru, farbę akrylową, jeśli ozdobiany przedmiot chcemy także pomalować, lakier, a także narzędzia takie jak nożyczki bądź nożyk i pędzel. Oczywiście stosować można zamienniki - na przykład zamiast specjalistycznego kleju wodnego do decoupage możemy zastosować klej typu wikol albo roztrzepane białko jajka.

Nowe mieszkanie w jeden dzień

Czas na nasze propozycje na wiosenny decoupage w mieszkaniu. Zacznijmy od korytarza. Wszystkim, którzy posiadają drewniane, okrągłe wieszaki przypominające kształtem gałki mocowane do frontów szafek (albo możecie zrobić tak właśnie z gałkami) proponujemy ozdobienie ich metodą decoupage. Co powiecie na wizerunki ptaków? Niepozorny wróbel, sikorka o czerwonym brzuchu, cętkowane drozdy czy czarno-białe jaskółki. Wpuść do swojego korytarza ten rozśpiewany tandem i ciesz się niebanalną ozdobą. Przejdźmy do salonu. Tutaj także nie chcemy radykalnych zmian i ponownie postawimy na dodatki. Świetnie wyglądają wszelkiego rodzaju świeczki ozdobione techniką decoupage. Zamiast zwyczajowych motywów kwiatowych proponujemy motywy geometryczne - świetnie sprawdzą się w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach. Z innych dodatków decoupage sprawdza się świetnie także na wazonach (pamiętaj tylko o odpowiednim kleju do szkła) albo niewielkich talerzykach, które ozdobione mogą nam posłużyć jako podstawka do świeczki, miejsce na klucze albo inne drobiazgi. Ale decoupage (https://nastrychu.pl/pol_m_Decoupage-466.html) można stosować także na o wiele większych powierzchniach. Przenosimy się więc do sypialni - tutaj pozwolimy sobie na trochę więcej, a mianowicie sugerujemy zmianę wyglądu frontu komody albo innej szafki. Co powiecie na niezwykle modne w ostatnich sezonach motywy tropikalnych roślin? Ciemnozielone liście fantastycznie wyglądają w połączeniu z białym kolorem, dlatego zanim sięgniesz po naniesienie wzoru metodą decoupage, przemaluj szafkę na biało. Efekt będzie powalający.