Motocykle bardzo często wzbudzają w nas skrajne odczucia. Kierowcy samochodów uważają, że motocykliści stanowią duże zagrożenie na drodze, ale prawda jest taka, że to właśnie oni powinni zmienić swoje nastawienie oraz świadomość na temat motocykli, ponieważ niestety fakty mówią same za siebie - nie umieją patrzeć w lusterka i nie zwracają uwagi na innych uczestników drogi uważając, że jest to miejsce tylko dla aut.

Motocykliści, którzy z pasją wsiadają na swoje jednoślady doskonale wiedzą co jest ważne i jak powinno zapewnić sobie i innym uczestnikom bezpieczną jazdę. Bardzo istotnym elementem wyposażenia są w tym przypadku szyby motocyklowe. Wprawdzie ich przeciwnicy swoją postawę argumentują mniejszymi osiągami oraz większym spalaniem, ale nie ma to wiele wspólnego z prawdą. Żadna szyba nie wpływa na dynamikę jazdy. Korzyści są za to duże i nikt nie będzie mógł ich negować, ponieważ są bezsprzeczne i wszyscy kierowcy motocykli doskonale o tym wiedzą, niezależnie od tego jaką szkołę wyznają. Bardzo często dla sprawdzenia różnicy próbują przez kilka dni podróżować bez szyb, ale równie szybko wracają do dawnych nawyków, ponieważ wiedzą, że szyby motocyklowe znacząco wpływają na jakość i co ważne komfort jazdy a to jest nieocenione. Kierowcy, którzy w takie dodatki są zaopatrzeni wiedzą, że nie muszą borykać się ani z wiatrem, ani z szalejącym kurzem i piaskiem, co zawsze jest nieodłącznym elementem podróży a owady zamiast na drogiej, skórzanej odzieży swój żywot kończą właśnie na osłonie.

szyba motocyklowa

Posiadanie szyb nie jest uściślone w kodeksie drogowym, ale powinno to ulec zmianie. Podobno mnóstwo modeli motocykli z szybą tracą swoje walory estetyczne, aczkolwiek nie wygląd powinien być tu najważniejszy. Łatwo się mówi trudniej zrobić - to prawda, ale szyby motocyklowe i ich wpływ na wygląd z pewnością nie są ważniejsze od bezpieczeństwa oraz komfortu jazdy. Kierowcy motocykli, ale także samochodów i ciężarówek powinni inaczej zacząć zwracać na wzajemnie uwagę i się szanować.