Każdy, kto choć trochę interesuje się dobieraniem rozmaitych barw do swoich stylizacji czy wnętrza mieszkania albo biura zdaje sobie sprawę z różnic pomiędzy barwami ciepłymi i chłodnymi. Barwy te mają zupełnie inne właściwości, a z uwagi na niektóre style wnętrzarskie – np. skandynawski – barwy chłodne stają się coraz popularniejsze również w dodatkach takich jak poduszki turkusowe.

Zanim jednak sięgniemy po chłodne kolory, musimy sobie uświadomić, jakie efekty się z tym wiążą oraz na co trzeba liczyć w takim przypadku. Nie zawsze chłodne barwy będą dobrym wyborem w przypadku każdego wnętrza, dlatego poduszki turkusowe czasem lepiej jest wybrać jako połączenie do barw neutralnych, dodające konkretnego akcentu.

Jak kolory wpływają na optykę?

Zanim zdecydujemy się na użycie konkretnych barw we wnętrzu, musimy poduszki turkusowezdawać sobie sprawę z tego, że ich zastosowanie niesie za sobą bardzo wyraźne efekty. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim to, że barwy zimne, zwłaszcza te jaśniejsze i rozbielone, dają efekt chłodnego wnętrza, ale jednocześnie większego i bardziej przestrzennego. Odwrotnie jest z barwami ciepłymi – im ciemniejsze, tym wnętrze wydaje się nam mniejsze, ale też bardziej przytulne. Dlaczego jest to istotne? Przede wszystkim dlatego, że dobrze dopasowane barwy mogą sprawić, że nasze wnętrze domu jest odbierane w konkretny sposób przez gości. Jeśli zależy nam na obu efektach (np. wydłużeniu pomieszczenia, a jednocześnie uczynienia go przytulnym) możemy zestawić umiejętnie barwy ciepłe i zimne bądź dodać odpowiednie dodatki do przeciwnych barw, np. poduszki turkusowe do burgundowej ściany.

Jak łączyć barwy?

Łączenie barw wielu z nas pozostawia profesjonalistom, podczas gdy wystarczy po prostu umiejętnie podejść do tematu. Jeśli mamy upatrzone np. poduszki turkusowe i zależy nam na tym, aby ściana była w podobnym kolorze, możemy skorzystać z gotowych odcieni albo przygotować coś w mieszalniku, często udostępnianym przez producentów farb. W niektórych przypadkach istnieje możliwość samodzielnego wykonania koloru na ścianie poprzez zmieszanie białej farby z pigmentem – wymaga to jednak nieco doświadczenia albo cierpliwości i wielokrotnych prób. Dobieranie idealnych odcieni często wiąże się przede wszystkim z wyczuciem i znajomością koła barw. Dobrze jest oceniać barwy na większej przestrzeni, pamiętając, że te jaskrawe będą jeszcze intensywniejsze na dużej powierzchni, zaś ciemne – ciemniejsze. Najlepiej będzie kupić niewielkie opakowania farb w wybranych kolorach, pomalować nimi paski obok siebie i ocenić, jak prezentują się w różnym świetle w ciągu dnia i nocy.