Kontrola ciśnienia w oponach jest bardzo ważnym czynnikiem, który ma realny wpływ na komfort użytkowania samochodu. Niedopompowane opony oznaczają nie tylko nadmierne zużycie i wyniszczanie ich samych, ale również znacznie większe zużycie paliwa. Może to również stanowić przyczynę nieprawidłowego zachowania samochodu podczas jazdy, zwłaszcza w sytuacjach, kiedy warunki na drogach nie są zbytnio sprzyjające. Patrząc na te konsekwencje, przeraża fakt, że aż 40% kierowców nie kontroluje na bieżąco ciśnienia w oponach. A przecież to wcale nie jest takie trudne.

Jak można zmierzyć ciśnienie w oponach?

Czujniki ciśnienia w oponachPrzeciętny kierowca praktycznie nie jest w stanie zauważyć czy też wyczuć różnicy ciśnienia w oponach. Ocenę wzrokową znacznie pogarsza powierzchnia, na której znajduje się samochód a w codziennej eksploatacji bardzo łatwo przeoczyć zachodzące zmiany. Aby zatem ułatwić nieco zadanie wszystkim miłośnikom czterech kółek, stworzono takie przyrządy jak czujniki ciśnienia w oponach. Ich głównym zadaniem jest bieżąca kontrola ciśnienia w ogumieniu, a kierowca jest informowany o wynikach pomiarów. Taki system znacznie ułatwia użytkowanie samochodu oraz umożliwia szybką reakcję w razie wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości. Czujniki ciśnienia w oponach występują w dwóch wariantach i można je zakupić na https://felgeo.pl/pol_m_Systemy-TPMS-345657.html

Czujniki pośrednie

Tego rodzaju urządzenia są proste i tanie w montażu, a najczęściej możemy je spotkać w samochodach klasy średniej i niższej. Pomiar może odbywać się między innymi na podstawie optycznego pomiaru prędkości danego koła. W takiej sytuacji najczęściej wykorzystuje się czujniki ciśnienia w oponach ABS oraz ESB. Sygnały pochodzące ze wszystkich kół są ze sobą na bieżąco porównywane. W razie dłuższego utrzymywania się wartości odbiegającej od pozostałych, kierowca jest niezwłocznie o niej informowany.

Można również dokonać pomiaru wibracji na poszczególnych kołach oraz zmiany obciążenia podczas skręcania, przyspieszania i hamowania. Warto jednak pamiętać, że pomiary są wysyłane niejednokrotnie z poślizgiem czasowym a sam system wykrywa nieprawidłowość czasami dopiero kiedy ciśnienie spadnie o około 20%.

Czujniki bezpośrednie

Tego rodzaju czujniki ciśnienia w oponach są umieszczone w ich wnętrzu, gdzie określają rzeczywisty poziom ciśnienia. Ten pomiar jest znacznie dokładniejszy, niż poprzedni. Pozwala on na bieżącą kontrolę ciśnienia, co jest możliwe dzięki dokonywaniu pomiarów mniej więcej co minutę. Rozwiązanie to jednak ma wady użytkowe. Jakie? Czujniki bardzo łatwo można uszkodzić podczas demontażu opon. Dlatego też warto wcześniej uprzedzić mechanika o ich istnieniu w oponach, które chcemy na przykład wymienić.