Wyobraźmy sobie, że posiadamy dużą flotę pojazdów. Na przykład prowadzimy przedsiębiorstwo rozwożące przesyłki kurierskie. Auta są udostępniane pracownikom, którzy mają za zadanie dostarczać paczki klientom. Czy możemy mieć kontrolę nad tym, gdzie dane auto jest i czy na pewno pracownik nie wykorzystuje je do innych celów, niż wynika to z umowy o pracę? Okazuje się, że jak najbardziej.

Stała kontrola nad flotą

Najważniejszą rzeczą, jaka jest nam potrzebna, to zestaw do monitoringu pojazdów z wykorzystaniem lokalizacji GPS. Takie urządzenia możemy dziś zakupić bardzo tanio, a montaż w pojazdach zajmuje zaledwie kilkanaście minut. O tym jednak za chwilę. Na razie sprawdźmy jakie możliwości daje nam monitoring GPS. Zacznijmy od zdalnego śledzenia pozycji. Dyspozytor w biurze posiada na swoim komputerze mapkę, na której ma zaznaczoną pozycję wszystkich posiadanych aut. Umożliwia to od razu sprawdzenie, czy któreś nie zostało skradzione. Oprócz tego można monitorować z jaką prędkością porusza się dany samochód. Daje nam to już wstępne wyobrażenie o tym, jak auto traktowane jest przez pracownika, któremu zostały powierzone kluczyki. Ostatnia sprawa to wyznaczanie trasy. Można pod koniec dnia sprawdzić, czy ktoś nie wykorzystywał firmowego pojazdu choćby po to, by załatwiać swoje prywatne sprawy czy odwiedzać kogoś z rodziny.

Instalacja systemu

Przygotowanie auta do współpracy z systemem monitoringu jest łatwe. Wystarczy tylko zamontować urządzenie GPS w takim miejscu, gdzie będzie mieć dobry zasięg. Zazwyczaj robi się to ponad posufitką, tuż przy lampce oświetlenia wnętrza. Dlaczego? Otóż by monitoring GPS działał nieprzerwanie, musi być zasilany energią elektryczną z instalacji pojazdu. W tym celu należy doprowadzić do niego napięcie 12 V, co najczęściej można zrobić wpinając się w przewody zasilające lampkę obok lusterka. Lokalizacja urządzenia u góry da też o wiele lepszy sygnał GPS, a więc dokładniejszą lokalizację na mapie. Do środka urządzenia należy włożyć kartę SIM, taką samą jak od telefonu komórkowego. Musi być ona aktywna i mieć możliwość korzystania z internetu poprzez GPRS. Dzięki temu monitoring GPS będzie mógł raportować swoją pozycję dyspozytorowi.

System przyda się zarówno w dużym przedsiębiorstwie, które posiada szeroką flotę pojazdów, jak również w kilkuosobowej firmie. Posiadając taki monitoring, możemy bez obaw powierzyć auto nowemu pracownikowi, ponieważ przez cały czas będziemy wiedzieli gdzie się nim porusza. Gdyby któryś pojazd został skradziony, dzięki monitoringowi będzie można go bardzo łatwo odnaleźć.