“W czasie deszczu dzieci się nudzą” śpiewała niegdyś Barbara Krafft w Kabarecie Starszych Panów. Niestety każdy rodzic wie, że nie tylko wtedy nasze pociechy może ogarnąć znudzenie, a znudzone dziecko do kapryśne dziecko. W dobie komputerów i internetu wiele dzieci spędza całe dnie na graniu online i oglądaniu filmów. Niestety tego typu sytuacja poza pozornym spokojem i chwilową ulgą dla rodziców sprawia, że coraz mniej czasu spędzamy na wspólnej zabawie i rozmowie. Są jednak sposoby na odciągnięcie dziecka od komputera i zgromadzenie rodziny na wspólnej zabawie a jednym z nich są właśnie gry dla dzieci. [caption id="attachment_8076" align="alignleft" width="300"] Gry dla dzieci, takie jak chińczyk, to najlepsza zabawa z całą rodziną[/caption]

Chwila tylko dla rodziny

Podczas, gdy kolejne sprzedażowe triumfy święcą branże elektronicznych gadżetów i konsol, rynek zabawek w Polsce nadal ma się świetnie i nie przestaje wydawać wartościowych gier dla dzieci. Rynek rozrywki i zabawek ewoluuje, więc także i gry dla dzieci poszły z duchem czasu, oferując rodzicom wybór spomiędzy setek tytułów, znacznie ciekawszych i bardziej rozbudowanych od klasyków naszego dzieciństwa: chińczyka, warcaby czy młynka. Dziś do wyboru mamy gry logiczne, zręcznościowe, strategiczne, czy popularne ostatnimi czasy gry edukacyjne. Wybór jest ogromny i każdy znajdzie coś, co zainteresuje i wciągnie na wiele godzin zarówno dzieciaki jak i dorosłych.

Jak wybrać grę?

Dobór odpowiedniej gry zaczniemy oczywiście od dopasowania wiekowego. Zależnie od tego ile lat mają nasze pociechy, będziemy musieli dobrać grę tak, aby była dla wszystkich zrozumiała i jednocześnie ciekawa. Dla najmłodszych będą to z reguły kolorowe gry edukacyjne, z ciekawymi elementami jak np. zwierzątka czy pojazdy. Dla starszych dzieci można się już pokusić o zakup bardziej skomplikowanej produkcji, oferującej złożoną mechanikę i dłuższy czas rozgrywki. Warto także dopasować tematykę gry do zainteresowań naszych dzieci a jeśli mamy z tym problem najlepszym wyjściem będzie zakup zręcznościowej gry dla dzieci. W ten sposób motyw rozgrywki przejdzie na drugi plan, oferując nam uniwersalną zabawę pełną wygibasów i śmiechu.

Świat fantazji i cudów, czyli gry fabularne

Dla tych, którzy szukają czegoś więcej poza tradycyjnymi grami opartymi na planszy i pionkach, polecamy mało popularny jeszcze u nas gatunek gier fabularnych. Gry RPG pozwolą stworzyć nam unikalną historię, w której to nasze pociechy będą mogły za pomocą wyobraźni wcielić się w wymarzoną postać lub bohatera. Do zabawy wystarczyć nam będzie jedynie zestaw kostek i odpowiedni podręcznik opisujący zasady gry. Żadnych plansz, żadnych pionków, jedynie kostki i wyobraźnia!