Prowadzenie firmy, nawet jeśli jest to jednoosobowa działalność gospodarcza, wiąże się z koniecznością obliczania podatków. Gdy nie masz o tym większego pojęcia, warto skorzystać z fachowej pomocy, wybierając usługi jednego z wielu dostępnych na rynku biur rachunkowych. Wybierać możesz pomiędzy ofertami biur typu tradycyjnego i biurami internetowymi, działającymi online. W tym drugim przypadku koszt usługi jest zwykle znacznie niższy, a i wygoda rozwiązania, zwłaszcza w przypadku mniejszych przedsiębiorstw, znacznie większa – nie trzeba wozić dokumentów do biura, lecz wysyła się je do niego w formie skanów lub zdjęć. Co ważne, przedsiębiorca ma stały wgląd do wszystkich dokumentów księgowych. Dokumenty online są łatwo dostępne poprzez specjalny panel, dzięki czemu przedsiębiorca w każdej chwili może sprawdzić, jak wyglądają bieżące rozliczenia jego firmy.

Zalety internetowej obsługi księgowej firmy

dokumenty online

Największe zalety rachunkowości internetowej to oszczędność pieniędzy i czasu, stały dostęp do dokumentów online, przez internetowy system księgowy, oferowany dziś przez każde większe biuro rachunkowe, gwarancja prawidłowości i terminowości przygotowania deklaracji podatkowych i wiele innych. Sporą zaletą tego typu rozwiązań jest także dostęp do aktualnej wiedzy na temat możliwości korzystania z różnego rodzaju odliczeń i innych form optymalizacji kosztów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Dla przedsiębiorcy, który rezygnuje z usług tradycyjnego biura księgowego na rzecz biura internetowego, sporym udogodnieniem będą tzw. dokumenty online, czyli cała dokumentacja księgowa (rachunki i deklaracje podatkowe) dostępna do wglądu w każdym dogodnym dla niego momencie i miejscu. Dokumenty online dostępne są z poziomu znajdującego się w chmurze oprogramowania. Oczywiście dostęp do tych dokumentów ma tylko biuro i przedsiębiorca.

Wady internetowej obsługi księgowej

Dla osób przyzwyczajonych do bezpośredniego kontaktu z księgową, która odpowiadała za rachunki firmy, bezosobowa forma internetowych biur rachunkowych może być pewną niedogodnością. Trzeba jednak pamiętać, że w internetowych biurach rachunkowych pracują fizyczne osoby, które odpowiadają za prawidłowość prowadzonych rozliczeń. Jeśli tylko chcemy mieć kontakt z takimi osobami, wciąż jest to możliwe. Trzeba jednak wykupić rozszerzony pakiet usług księgowych. W podstawowej wersji abonamentowej przedsiębiorca wysyła i odbiera dokumentację online, nie spotykając się i nie rozmawiając bezpośrednio z osobą prowadząca jego rozliczenia finansowe.