Oprogramowanie wspomagające wydajność w codziennej pracy to dziś podstawa działania. Podobnie ma się rzecz z oprogramowaniami służącymi do nauki i zdobywania nowych kompetencji. Wiele z nich oferowanych programów na rynku posiada specjalną wersję dedykowane studentom, pracownikom naukowym i uczelniom na całym świecie. 

Czym jest Trados?

Jak dorobić na studiach tłumaczeniami?Oprogramowanie sprzedawane pod marką Trados to program z dziedziny CAT, czyli tłumaczeń wspomaganych komputerowo, pozwalających na wydajniejszą pracę przy tłumaczeniu tekstów różnego rodzaju. Wyposażony w bardzo wiele funkcjonalności, służy tłumaczom od lat i powszechnie jest uważany za najlepsze z dostępnych tego typu programów na rynku. Sprzedawany jest w wielu wersjach, w tym również w wersji Trados dla studentów (wszystkie wersje dostępne np. na stronie: https://www.localize.pl/pol_m_Sklep_SDL-Trados-Studio_SDL-Trados-dla-studentow-i-uczelni-232.html). Zakup takiej wersji programu pozwala nie tylko na zaoszczędzenie znacznej sumy przy zakupie, ale również na szybsze dostosowanie się do obecnego rynku pracy dla przyszłych tłumaczy.

Pełna funkcjonalność programu 

Decydując się na zakup oprogramowania Trados dla studentów, otrzymuje się w pełni funkcjonalny program, którego zalety stają się bardziej oczywiste w chwili ciągłego jego użytkowania. Program potrafi się uczyć, dzięki czemu później tłumacz może korzystać z bazy zwrotów i sformułowań wcześniej używanych. Przydatna jest to zwłaszcza przy pracy z tekstami specjalistycznymi, gdy w danej branży bądź dziedzinie naukowej używa się tych samych określeń bardzo często. Nie ma zatem wątpliwości, że częste korzystanie z programu wspomagającego codzienną pracę tłumaczy programu jest korzystne. Tym bardziej przydatny Trados dla studentów będzie wówczas, gdy właściciel zechce kontynuować swoją ścieżkę kariery właśnie w dziedzinie tłumaczeń specjalistycznych. 

Praca już na studiach

Praca to właśnie kluczowe zagadnienie jeśli chodzi o możliwości systemu Trados. Przyspieszanie codziennej pracy związanej z przekładaniem tekstów obcojęzycznych jest udowodnione. Tłumacze na całym świecie korzystają z tego programu, gdyż pozwala im jeszcze wydajniej pracować, a co za tym idzie po prostu więcej zarabiać. Warto zatem zwrócić uwagę na jeszcze jedną zaletę zakupu programu Trados dla studentów. Wersja ta jest całkowicie dostępna do zastosowań komercyjnych, zatem osoba ucząca się, która posiada program właśnie w tej wersji, może zupełnie legalnie wykorzystywać ją w pracy nad tekstami zleconymi. Oznacza to możliwość podjęcia pracy jako tłumacz freelancer z własnego domu. Inwestycja ta z całą pewnością zwróci się bardzo szybko, dlatego warto rozważyć zakupienie najpopularniejszego programu wspomagającego tłumaczenia.