Nadszedł nowy okres jesienno zimowy, a wraz z nim sezon grzewczy. Od teraz, przez kilka najbliższych miesięcy w naszych domach na okrągło będą włączone grzejniki, kaloryfery lub piece. Wszyscy wiemy jak ogrzewanie powietrza wpływa na jego jakość. W tym czasie często obserwujemy przesuszenie powietrza, co objawia się elektryzującymi włosami, problemami ze skórą, czy suchością błon śluzowych, katarem etc. Jeżeli odczuwamy dyskomfort przebywając w domu to znak, że musimy pomyśleć o podwyższeniu wilgotności powietrza w mieszkaniu. A jak to osiągnąć? Wystarczy nawilżacz powietrza, czy dodatkowe środki?

Przykręć ogrzewanie

nawilżacz powietrza

Zbyt wysoka temperatura grzania bardzo wysusza powietrze. Pomyśl zatem o zmniejszeniu ogrzewania w domu, zwłaszcza w sypialni i w pokojach, w których domownicy przebywają najwięcej. Zamiast tego lepiej się ubrać w dwie, a nawet trzy warstwy, czyli na tzw. cebulkę. Takie rozwiązanie ma kolejny plus - pomaga również oszczędzić pieniądze.

Na kaloryferze

Bardzo dobre efekty dają proste rozwiązania. Na rynku znajdują się nawilżacze powietrza, które napełnia się wodą i wiesza np. na kaloryferze. Ciepło powoduje szybsze parowanie wody, która dostaje się do powietrza. Możemy w tym celu wykorzystać również zwykły garnek, czy wok, jednak tego rozwiązania nie polecamy do domów z dziećmi lub zwierzętami. Lepiej jednak zainwestować w zgrabnie zaprojektowany nawilżacz powietrza, który dodatkowo stanowi ładną dekorację.

Ręcznik

Podobną rolę może spełnić mokry ręcznik,który należy powiesić na grzejniku, rozwiesić na krześle lub suszarce do ubrań. Nie nawilżymy w ten sposób całego pomieszczenia, ale z pewnością pomysł ten sprawdzi się np. w sypialni przy łóżku.

Tacki

Jeżeli okna mieszkania wychodzą na stronę wschodnią lub południową, możemy to również wykorzystać. Wystarczy, że położymy na parapecie tacki z wodą, a słońce zrobi już resztę - woda zacznie parować pod wpływem słońca.

Gotowanie

Jeżeli chcemy uzyskać szybki efekt, podobny do tego, jaki daje nam elektryczny nawilżacz, możemy użyć garnka. Wystarczy, że w dużym garnku zagotujemy wodę, a następnie umieścimy garnek w pokoju (w bezpiecznym miejscu). Gorąca woda paruje dużo szybciej, dzięki czemu szybciej odczujemy ulgę. Możemy dodać również kilka kropel olejku eterycznego (np. antybakteryjnego), co dodatkowo wzmocni efekt i pomoże przy infekcjach górnych dróg oddechowych.

Piecyk

Korzystanie z piekarnika bardzo wysusza powietrze, szczególnie w kuchni. Efekt ten zniwelujemy stawiając na piekarniku pojemnik z wodą, która będzie parować pod wpływem jego ciepła.