Kiedy zaczyna się robić ciepło, wówczas większość naszego czasu spędzamy w ogrodzie, a konkretnie na tarasie. Podczas sezonu wiosenno-letniego taras to swego rodzaju kuchnia i salon w jednym. Nikogo zatem nie powinno dziwić, że każdemu zależy na tym, aby tę przestrzeń odpowiednio zaaranżować. Starannie wybieramy nie tylko dodatki czy też meble, ale również nawierzchnię, po której będziemy chodzić. Dużą popularnością cieszy się zwłaszcza płyta tarasowa, która jest jednocześnie trwała oraz estetyczna. Co wziąć pod uwagę, kiedy ją chcemy wybrać?

Płyta tarasowa – jakie są jej rodzaje?

Obecnie płyta tarasowa występuje w różnych kształtach, wymiarach czy też kolorach – dowodzi temu szeroki wybór tego typu produktów na https://granitnaturalny.pl/plyty-tarasowe. Co za tym idzie, wybór odpowiedniej nawierzchni na taras naprawdę nie będzie łatwym zadaniem. Kiedy wybieramy płyty tarasowe, to powinniśmy kierować się zwłaszcza surowcem, z którego zostały one wykonane. Zdecydowanie najpopularniejsza jest płyta tarasowa betonowa, która charakteryzuje się niezwykłą trwałością, a do tego możemy ją znaleźć w wielu kształtach oraz kolorach. Kolejnym surowcem, który często jest wykorzystywanym przy produkowaniu takiej płyty, jest gres. Płyty takie wyróżniają się małą nasiąkliwością, a co za tym idzie, są niezwykle odporne na mróz oraz niekorzystne warunki atmosferyczne. Gres jest także materiałem, który jest bardzo twardy oraz wytrzymały, a jego długotrwałe użytkowanie nie powoduje ścierania nawierzchni. Podobne właściwości ma płyta tarasowa klinkierowa, która nie ulega niekorzystnym zmianom następującym na skutek promieniowania ultrafioletowego czy też ulewnych deszczów. Możemy się również spotkać z płytami porcelanowymi, które są wykonywane z ceramiki o grubości od 2 cm, co zapewnia skuteczną ochronę przed ścieraniem. Wyróżniają je właściwości antypoślizgowe, a do tego są odporne na mróz oraz na działanie różnych środków chemicznych.

Jaka płyta tarasowa sprawdzi się najlepiej?Na co warto zwrócić uwagę przed zakupem płyt tarasowych?

Z całą pewnością estetyka dla wielu osób jest na pierwszym miejscu, jeżeli chodzi o kryteria, którymi się kierują, kiedy wybierana jest przez nich płyta tarasowa. Na pewno jest ona naprawdę bardzo ważna, ale większą uwagę powinniśmy zwrócić uwagę na funkcjonalność. Na samym początku powinniśmy się dobrze zastanowić, na jakie warunki atmosferyczne nasze płyty będą narażone. Pod uwagę musimy wziąć pod uwagę też fakt, czy nasz taras jest zadaszony, częściowo zadaszony czy też znajduje się na otwartej przestrzeni. Wbrew pozorom ma to kluczowe znaczenie dla tego, na jakie płytki tarasowe się zdecydujemy.