Nastała zima, a wraz z nią białe szaleństwo na stokach. W tym roku narciarze mogą być zadowoleni - w górach spadła największa od lat ilość śniegu. Nareszcie można wyjąć narty i szusować po stokach. Jednak w tym całym tym szale nie możemy zapominać o swoim bezpieczeństwie. Strój i dobry sprzęt umożliwiają komfortowe uprawianie sportu, z kolei kaski narciarskie odpowiadają za nasze bezpieczeństwo. Ten na pierwszy rzut oka niepozorny element wyposażenia już niejeden raz uratował zdrowie, a nawet życie sportowców, którzy trochę za mocno postanowili skorzystać z uroków zimy.
Dla narciarza
Podobnie jak buty do biegania różnią się od butów turystycznych, kaski narciarskie różnią się od kasków rowerowych lub deskorolkowych. Mają określone cechy, takie jak wkładki pochłaniające wilgoć, materiały wrażliwe na temperaturę, czy specyficzna budowa.
Budowa
Powłoka lub zewnętrzna warstwa kasku jest sztywną powierzchnią (zazwyczaj wykonaną z ABS), która pomaga chronić głowę przed ostrymi przedmiotami, uderzeniami i otarciami. Pomaga również zamortyzować energię powstającą w trakcie uderzenia. Wewnątrz kasków narciarskich znajduje się dodatkowa wkładka. Zwykle jest wykonana z pianki EPS (spienionego polistyrenu), czyli materiału, który swoim wyglądem przypomina nieco styropian. Zadaniem wkładki jest pochłanianie wstrząsów, a także zapewnienie komfortu. W przypadku silnego uderzenia, pianka wkładki może ulec ściśnięciu. Jeżeli tak się stanie, kask należy wymienić na nowy.
Konstrukcja kasku
Kaski produkowane są na dwa sposoby. Kaski z formy są wytwarzane przez połączenie zewnętrznej powłoki i pianki amortyzującej w jednym procesie formowania. Takie modele są eleganckie i znacznie lżejsze niż kaski formowane wtryskowo. Z kolei kaski z formowaniem wtryskowym zapewniają większą wytrzymałość na uderzenia i upadki w porównaniu do innych modeli. Szczególnie polecane są tym sportowcom, którzy jeżdżą szybko i dość ryzykownie. Niektóre kaski mają odpinane poduszki na uszy i wkładki zapewniające regulację ciepła.
Jak dobrać rozmiar
Właściwy rozmiar kasku dobieramy mierząc głowę za pomocą centymetra krawieckiego. Miarkę należy umieścić tuż nad uszami i około 2 centymetrów nad brwiami. Na każdym modelu kasku znajduje się wyraźna informacja dla jakiego obwodu głowy jest przeznaczony. Dobrze dobrany kask narciarski powinien przylegać do głowy. Po odpowiednim dopasowaniu zapięcia nie może kołysać się w przód i w tył. Jeśli kask się przesuwa, musimy zmniejszyć rozmiar.