W ostatnich latach coraz większy nacisk kładzie się na ekologię. W związku z tym wybierając piece gazowe, jako alternatywę dla tradycyjnych kotłów opalanych koksem lub węglem, można starać się o uzyskanie dofinansowania ich zakupu. O takie dofinansowanie można starać się m.in. w Szczecinie. Co prawda koszt ogrzewania mieszkania przy pomocy gazu jest zwykle nieco wyższy niż w przypadku tradycyjnych nośników energii, takich jak koks, węgiel czy pelet, ale tego typu instalacja ma wiele dodatkowych zalet, o których warto pamiętać. Jakie to zalety? Czy kocioł gazowy to jedyne ekologiczne rozwiązanie grzewcze, jakie możemy wybrać?

Cztery podstawowe typy systemów grzewczych

  • Ogrzewanie kotłem na węgiel lub drewno – to tradycyjny system grzewczy współcześnie uznawany za najmniej ekologiczny, silnie zanieczyszczający środowisko naturalne, a przy tym dość wymagający w obsłudze. Użytkownik musi pamiętać o samodzielnym zgromadzeniu opału, o rozpalaniu kotła i systematycznym uzupełnianiu wsadu. W przypadku nowocześniejszych konstrukcji uzupełnianie opału odbywa się w sposób częściowo zautomatyzowany. W kotłach starego typu użytkownik co kilka godzin musi dorzucać opał do pieca.
     
  • Ogrzewanie gazem – piece gazowe to większa wygoda obsługi (tego typu systemy są w zasadzie bezobsługowe) za nieco wyższą cenę niż w przypadku opału tradycyjnego (węgla, koksu czy peletu). Zaletą tego typu systemów jest mała ilość spalin, które dodatkowo są mniej szkodliwe dla środowiska naturalnego oraz bezobsługowy charakter. Systemy grzewcze oparte na gazie są również niezwykle czyste, w związku z czym piece gazowe mogą być instalowane wewnątrz domów.
     
  • Ogrzewanie olejem opałowym – tego typu systemy charakteryzują się dość wysokim komfortem obsługi, ale i znacznie wyższym kosztem użytkowania. Olej jest dość drogim materiałem opałowym, ale jego wysoka wydajność energetyczna w pewnym stopniu to rekompensuje.
     
  • Ogrzewanie elektryczne – to najczystszy i najwygodniejszy sposób na ogrzanie wnętrza mieszkania czy domu, ale i sposób najdroższy. Budowa systemu grzewczego na bazie urządzeń elektrycznych jest kosztowna, podobnie jak jego eksploatacja. Tego typu systemy warto instalować zwłaszcza w nowych, dobrze zaizolowanych domach, w których straty ciepła są najmniejsze. Dzięki temu koszty ogrzewania elektrycznego będą również do zniesienia dla użytkownika.

Zalety ogrzewania gazem

Największą zaletą pieców gazowych i bazujących na nich systemów ogrzewania domowego jest ich bezobsługowy charakter. Takie systemy są również niezwykle czyste i bezpieczne dla środowiska naturalnego. Co ważne, współcześnie na budowę systemu ogrzewania opartego na gazie można otrzymać dofinansowanie z wielu różnych źródeł. O finansowe wsparcie na wymianę kotła na azowy mogą starać się mieszkańcy Szczecina i wielu innych miast Polski.