W życiu nie można wszystkiego zaplanować. Niejednokrotnie zdarzają się dziwne sytuacje, z którymi trzeba sobie jakoś radzić. Matka natura potrafi postawić człowieka przed dużymi problemami. Wichury potrafią czynić duże spustoszenie. Taka sytuacja bardzo często prowadzi do braku elektryczności. We współczesnych czasach trudno funkcjonować bez energii. Można sobie z tym poradzić za pośrednictwem agregatu prądotwórczego. Który wybrać na benzynę czy diesel?

Jaka jest zasada działania agregatu prądotwórczego?

Agregat prądotwórczy to urządzenie, które wyposażone jest w silnik spalinowy wewnętrznego spalania. W związku z tym przyczynia się do zamiany energii, która tworzy się na skutek spalania w energię mechaniczną, która pozwala na wprawienie w ruch wirnika prądnicy. Określony komponent obraca się i doprowadza do wytworzenia energii w obwodzie stojana. Działanie można przyrównać do alternatora w samochodzie. Jednakże w tym przypadku prądnica nie jest napędzana za pośrednictwem paska, a zasadniczym wałem źródła napędu. Zbliżona zasada obowiązuje w odniesieniu do agregatów prądotwórczych trójfazowych, jednak tutaj są trzy osobne uzwojenia, które przyczyniają się do generowania prądu. Biorąc pod uwagę model urządzenia, można wyróżnić rozruch ręczny bądź automatyczny wykorzystujący energię startową z akumulatora.

Silniki agregatorów prądotwórczych mogą być zasilane różnym rodzajem paliwa, a mianowicie gazem ziemnym, olejem napędowym, benzyną i ropą naftową. Najpopularniejsze są urządzenia benzynowe i z silnikiem diesla.

Urządzenia z silnikiem diesla

Agregaty prądotwórcze z silnikiem DieselaAgregaty z silnikiem diesla są drogie. Jednakże silnik ten wyróżnia się pod względem niskim spalaniem. Co więcej, warto także wspomnieć o niskiej cenie oleju napędowego. Prezentowane urządzenia wykorzystuje się do zasilania dużych obiektów budowlanych, czy średniej wielkości przedsiębiorstw. W tych przypadkach korzysta się głównie z agregatów stacjonarnych.

Agregaty z silnikiem diesla charakteryzują się niewielkim zapotrzebowaniem na paliwo. Pozwalają wygenerować pewną moc przy małych kosztach związanych z utrzymaniem urządzenia w stosunku do agregatów z silnikiem na benzynę. Co więcej, określone rozwiązania są trwalsze od sprzętu benzynowego. Warto podkreślić także fakt, że w tym przypadku awarie zdarzają się dość rzadko. Konstrukcją są podobne do urządzeń przemysłowych, dlatego przeglądy wykonuje się po dłuższej eksploatacji.

Agregaty z silnikiem diesla stacjonarne bardzo często wyposażone są w specjalną grzałkę, która pozwala na ogrzanie mieszanki do takiego stopnia, żeby nie było trudności z uruchomieniem silnika.

Agregaty z silnikiem benzynowym

Agregaty wyposażone w silnik benzynowy to rozwiązania najczęściej stosowane, jeśli chodzi o zapewnienie awaryjnego zasilania. Są one w zasadzie przeznaczone do użytkowania w warunkach domowych bądź też na małą budowę. Silniki są dość łatwe w obsłudze. W tym przypadku wyróżnia się rozwiązania dwu i czterosuwowe, które mają wysoką kulturę pracy. Dużą korzyścią tej alternatywy jest cicha praca. Nie są one jednak tak wytrzymałe, jak agregaty z silnikiem diesla. Jednakże, paliwo stosowane w agregatach benzynowych, jest bardziej odporne na działanie niskich temperatur.

Ważne są zasady związane z eksploatacją silników benzynowych. Biorąc pod uwagę powyższe, mały przegląd powinno się przeprowadzać po około 100 godzinach pracy. Zdarza się, że w sprzętach dobrej jakości generator sam poinformuje użytkownika o konieczności przeprowadzenia potrzebnych czynności. Co więcej, dobry agregator prądotwórczy ma na przykład czujnik poziomu oleju, który pozwala na wykrycie aktualnego poziomu. W razie niebezpieczeństwa wyłącza napęd.

Istotne znaczenie ma jakość zastosowanej mieszanki. Paliwo nie powinno być w zbiorniku dłużej niż 30 dni. Jest to spowodowane tym, że preparat traci swoje właściwości po pewnym czasie. Trzeba też zwrócić uwagę na to, jaki rodzaj benzyny poleca producent. Najczęściej liczba oktanowa kształtuje się na poziomie 95. Warto jednak zawsze się upewnić w tym zakresie.

Paliwo musi być dobrej jakości. Jest to ważne, gdyż najczęściej w zakres gwarancji nie wchodzą uszkodzenia spowodowane zastosowaniem nieodpowiedniego preparatu. Dlatego istotna jest specyfika urządzenia. Zarówno agregaty, jak i ich akcesoria można znalećź w sklepie internetowym, np https://proton-polska.pl/pol_m_Agregaty-pradotworcze_Przenosne_Z-silnikiem-diesla-163.html

Każdy z agregatów ma swoje wady i zalety. Wybór powinien być uzależniony od potrzeb samego użytkownika. Do zapewniania awaryjnego zasilania domu lub niewielkiej budowy doskonałą alternatywą będzie agregat prądotwórczy z silnikiem benzynowym. Podkreślić należy fakt, że w tym przypadku inwestycja nie jest duża i może przynieść duże rezultaty. Zdajemy sobie sprawę z tego, że we współczesnych czasach trudno jest funkcjonować bez energii elektrycznej.

Natomiast agregaty z silnikiem diesla sprawdzą się, gdy potrzebne jest działanie przez dłuższy czas. Należy je przeznaczyć na duże i średnie budowy. Co więcej, wspaniale spełnią swoje zadanie podczas dużych eventów. Kosztują dużo, jednakże użytkowanie pozwala na ograniczenie kosztów. Biorąc pod uwagę powyższe, jest to sprzęt przeznaczony do dużych przedsięwzięć.