Uwielbiamy otaczać się pięknymi zapachami, nie tylko w formie perfum, ale też zapachu do domu. Odświeżacze powietrza wychodzą już z powszechnego użycia. Zastępowane są świeczkami, woskami i olejkami o oryginalnych zapachach. Różnią się one nie tylko ceną, ale też zastosowaniem.

Jakie źródło zapachu wybrać

Najprostsze w zastosowaniu są różnego rodzaju świece, ponieważ nie wymagają zastosowania żadnych dodatkowych akcesoriów. Zazwyczaj występują w formie otwartego lub zamkniętego słoju, wolnostojące, a także małe tealighty. Dostępne są w wielu wariantach zapachowych, a także w różnych rozmiarach i kształtach. Dodają one jedynie walory zapachowe do pomieszczenia, zazwyczaj też estetyczne. Mniej znanym, a bardzo ciekawym rozwiązaniem, są woski lub olejki. Od lat znane jest lecznicze działanie zapachów, tzw. aromaterapia. Aby korzystać z ich dobrodziejstw, potrzebny będzie kominek zapachowy.

Jak stosować kominki

Sposób użycia determinowany jest przez źródło zapachu, jakiego chcemy użyć. Dwa najpopularniejsze to wosk i olejek eteryczny. Ten pierwszy jest łatwiejszy w stosowaniu, ponieważ wystarczy umieścić cały wosk lub jego część w miseczce, a pod spód włożyć zapalony podgrzewacz. W przypadku olejku do miseczki wlewamy kilka mililitrów wody i od 5 do 10 kropel olejku, a poziom niżej źródło ciepła. Należy uważać na to, by odpowiednio szybko uzupełniać wodę lub zgasić świeczkę, ponieważ kiedy woda wyparuje, kominek zapachowy może pęknąć. Takiej sytuacji nie będzie przy wosku, ponieważ zawsze zostanie tam parafina.

Jaki model wybrać

Kominek zapachowy - na co zwrócić uwagęWybierając kominek zapachowy, zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i online (np. na stronie: https://markoweswiece.pl/pol_m_Akcesoria_Kominki-Zapachowe_Kominek-Zapachowy-Yankee-Candle-185.html) powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Przede wszystkim należy zastanowić się, do czego chcemy go stosować. Są osobne kominki do wosków i olejków, które różnią się takimi parametrami jak wysokość i wielkość pojemnika. Można też kupić uniwersalny, stosując się do poniższych zasad. Odległość pomiędzy miseczką a źródłem ciepła nie może być zbyt duża - ponieważ zapach nie będzie się wystarczająco uwalniał ani zbyt mała - może to być niebezpieczne przez powstanie zbyt wysokiej temperatury. Optymalna odległość to około 10-14 cm. Drugą ważną kwestią jest średnica miseczki. Zapach uwalniany jest przez parowanie, więc im większa średnica, tym więcej zapachu uwalnia się do pomieszczenia. Należy unikać tych głębokich i o małej średnicy. Przy zakupie warto też zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonany jest kominek. Powinien on być gładki - taki będzie łatwiejszy do czyszczenia. Kwestie estetyczne są indywidualne - spośród wielu modeli można wybrać taki, który będzie ozdobą naszego wnętrza.