Moda kojarzy się przede wszystkim z dwoma zawodami, które z resztą mają ją w swoich nazwach – projektant mody oraz modelka. Oczywiście jest to zaledwie czubek góry lodowej. Pozostając w tej analogii, jedną z podstaw tejże góry są konstruktorzy odzieży. Kim oni jednak są?

Praca na wykrojach

Konstruktorzy odzieży to specjaliści, których praca polega na przygotowywaniu szablonów, na bazie których produkuje się później odzież. Pomimo iż zawód ten można opisać tym jednym prostym zdaniem, nie oznacza to jednak, że jest on nieskomplikowany i może wykonywać go dowolna osoba. Konstrukcja odzieży wymaga zestawu pewnych umiejętności i nie da się podjąć tego zawodu bez odpowiednich kursów oraz szkoleń. Centralną kwestią, wokół której krąży zawód konstruktora odzieży są szablony ubrań, które w branży nazywa się "wykrojami". Osoba potrafiąca odczytać wykroje bez trudu może na ich podstawie dobrać odpowiedni model oraz tkaniny i odtworzyć praktycznie dowolny element odzieży, od spodni, przez spódniczki aż po bluzeczki. Wykroje można więc nazwać swego rodzaju przepisami, na bazie których powstają później ubrania.

Jak zostać konstruktorem odzieży

Tworzenie tych szablonów może być bardzo przyjemną i satysfakcjonującą pracą. Na tym etapie naszkicowane na papierze projekty nabierają życia, z idei rodzą się konkretne podstawy, na których później może budować dobra krawcowa. Jeżeli więc ktoś interesuje się modą i tworzeniem rzeczy, konstrukcja odzieży może być dziedziną, w której się spełni. Wymagania stawiane przed tymi, którzy chcą spróbować swoich sił w tym zawodzie nie są specjalnie wygórowane, jednak trzeba opanować pewne umiejętności, zanim będzie się mogło zostać konstruktorem odzieży. konstrukcja odzieżyNie obejdzie się też bez pewnych cech charakteru. A więc co jest potrzebne do podjęcia tego zawodu?Przede wszystkim trzeba znać się nieco na królowej nauk, czyli matematyce. Nie jest jednak wymagany poziom akademicki, wystarczy bowiem to, co wyniesiemy ze szkoły średniej. Ważne jest to, aby dobrze się rozeznawać w geometrii i posługiwać się narzędziami takimi jak cyrkiel. Jeżeli chodzi o predyspozycje wynikające z charakteru, to bardzo przydaje się cierpliwość. Konstrukcja odzieży niedobrze znosi pośpiech. Ponadto, pierwsze próby i projekty bywają bardzo trudne, a nawet u zaawansowanych konstruktorów zdarzają się dni, kiedy któryś z elementów odzieży trzeba wycinać po kilka razy... Cierpliwość jest więc tutaj niezwykle przydatna.