tornistry

Podążanie za aktualnymi trendami i modami nie jest proste. Poszczególne tzw. fazy ulegają zmianie niemal co sezon, zaś artykuły szkolne kupione na początek przeszłego roku szkolnego obecnie mogą nie mieć żadnej wartości, a wręcz być tak passe, że młody człowiek może odmówić ich dalszego użytkowania. Niestety nawet tornistry podlegają takowym obostrzeniu, dlatego obecnie kupienie plecaka na pierwszy rok szkoły nie jest jednorazowym na kilka lat.

W dobie, w której ludzie dorośli oceniają się przez wzgląd na swój wygląd i potencjalne zarobki dzieci postępują tak samo. Już artykuły szkolne w tym również piórniki powinny przedstawiać na sobie postacie z popularnych bajek, filmów czy celebrytów z rodzimej Polski lub Holywood. Obecnie nie ma dziecka, które nie wiedziałoby kim jest Doda, Nicole Kidman czy Brad Pitt. Przybory szkolne często noszą na sobie wizerunki ekranowych gwiazd.

Zwalczenie w sobie chęci do przeciwstawienia się konsumpcjonizmowi kosztem samopoczucia dziecka może być trudne, tym bardziej że artykuły szkolne są drogie nawet wtedy, kiedy nie posiadają pożądanego znaczka czy podpisu. Tornistry dzieci, będąc wystarczająco przepakowane książkami dodatkowo są dopakowywane w kolekcje uczniów np. naklejek w segregatorach.