Męska garderoba ma ciekawą przypadłość – wiele z jej elementów pochodzi z armii. Nic dziwnego, bowiem to właśnie w interesie wojska jest opracowywać rzeczy praktyczne, trwałe, wygodne oraz tanie. Często rzeczy te przy okazji prezentują się całkiem elegancko, bowiem nie od dziś wiadomo, że prostota oraz ograniczenia niejednokrotnie dają początek udanym projektom.

Początki

Korzenie chinosów również sięgają armii. Tym razem chodzi o tę amerykańską, która pod koniec dziewiętnastego wieku musiała zaprojektować nowe spodnie męskie. Chinosy okazały się odpowiedzią na potrzeby Amerykanów, którzy na tropikalnych Filipinach zmagali się o supremację z Hiszpanami. Warunki atmosferyczne wymagały spodni przewiewnych, wygodnych i odpornych na przedzieranie się przez gęstą roślinność, natomiast potrzeby czysto żołnierskie są zawsze takie same – garderoba ma być wytrzymała i zapewniać tak dużą ochronę, jak to tylko możliwe. Produkowane w Chinach (stąd ich nazwa, zresztą), mocne, wytrzymałe, bawełniane spodnie męskie chinosy okazały się idealne na filipińskie warunki. Dzisiaj spodnie tego typu produkowane są na całym świecie, ale, ogólnie rzecz biorąc, nie zmieniły się wiele od tamtych czasów. Nadal charakteryzują się przewiewnością i nadal posiadają cztery kieszenie – dwie wpuszczane z tyłu oraz dwie, nieco ukośne, z przodu.

Piękna prostota

Swoją rolę w utworzeniu tych spodni miały również kwestie finansowe. Nie trudno się przecież domyślić, że armia amerykańska miała szereg dużo istotniejszych wydatków niż spodnie męskie. Chinosy musiały być więc nie tylko praktyczne, ale również stosunkowo niedrogie. spodnie męskie chinosyEfektem tej strategicznej oszczędności było to, że spodnie te zostały niemalże symbolem prostoty – nie przyszywano do nich żadnych ozdób ani dodatków, zrezygnowano również ze wszelkich elementów konstrukcji, które zwiększałyby ilość zużytej tkaniny albo nici. Czasami powiada się, że "ograniczenia czynią mistrza" i tak właśnie było w przypadku tych spodni. Chociaż proste w konstrukcji, chinosy są niezwykle eleganckie i praktycznie. Dlatego stosunkowo szybko przeniknęły do amerykańskiego sektora cywilnego, a później stały się popularne na całym świecie. O ogromnym sukcesie tych spodni świadczy chociażby fakt, że nie wyszły z mody przez ponad sto lat. Dzisiaj ten niegdysiejszy element wyposażenia amerykańskiego wojska to popularne spodnie męskie. Chinosy są klasycznym wyborem i jedną z podstaw garderoby każdego eleganckiego mężczyzny.