Możliwość kształtowania przestrzeni, podkreślania atutów wnętrza i tych elementów wystroju, na których nam najbardziej zależy to współcześnie immanentna część funkcji, jakie spełnia praktycznie każde oświetlenie przeznaczone do salonu. Naturalnie klienci wciąż mogą wybierać pomiędzy oświetleniem bardziej klasycznym w swojej formie, takim jak kryształowy żyrandol, czy oświetleniem ultra nowoczesnym, takim jak taśmy LED, ukryte pod sufitem czy przy podłodze.

Zwolennicy klasycznych rozwiązań, dla których reprezentacyjne wnętrze musi kojarzyć się z jasnym światłem i tysiącami świetlnych refleksów odbijanych przez kryształy, raczej nie zdecydują się równocześnie na kolorowe światła przypodłogowe czy sufitowe. Dla zwolenników tradycji, żyrandole kryształowe to wręcz konieczny element dopełniający aranżację wnętrza, urządzonego w stylu klasycznym. Salonu pełnego stylizowanych mebli, gustownych bibelotów oraz wielu innych drobnych przedmiotów, jednoznacznie kojarzących się z tradycyjnym postrzeganiem funkcji salonu.

Dla zwolenników nowoczesności, klasyczne żyrandole kryształowe z ich całym przepychem i niezwykle jasnym światłem, jakie emitują, po prostu nie nadają się do oświetlania skromnych i oszczędnych w swej formie wnętrz. Tutaj dominującą rolę odgrywają nowoczesne formy oświetlenia, a więc oświetlenie ledowe oraz halogenowe, subtelnie ukryte w wykonanych z regipsu ścinkach, dające delikatną poświatę i podświetlające jedynie wybrane elementy wnętrza. Naturalnie w tego typu nowocześnie urządzonych salonach wciąż spotyka się tradycyjne oświetlenie sufitowe. Nie są to już jednak tradycyjne żyrandole kryształowe, lecz przede wszystkim lampy kloszowe, a wśród nich bardzo ostatnio modne, lampy sufitowe nisko wiszące. Takie lamp umieszcza się nad stołem lub stolikiem kawowym.

Jednym słowem, odchodzi się od centralnego oświetlenia sufitowego, na rzecz rozproszenia źródeł światła, które ma podkreślać jedynie wybrane fragmenty wnętrza. Grupy zwolenników rozwiązań tradycyjnych i nowoczesnych mają swoje racje i nie sposób rozstrzygnąć, która z nich zdobędzie zdecydowaną przewagę. W końcu wszystko zależy od indywidualnych preferencji i gustów, a jak wiadomo, z tymi ostatnimi się nie dyskutuje.