Zabawki w jednoznaczny sposób kojarzą nam się z pierwszym okresem życia dziecka. Dzieci dziesięcioletnie i starsze po klasyczne zabawki sięgają znacznie rzadziej. Bardziej pociągają je inne rodzaje zabawek, przedmiotów dobrze odwzorowujących rzeczywistość lub wręcz przeciwnie, przedmiotów kreatywnych, oferujących dużą swobodę w kształtowaniu otaczającej nas rzeczywistości. Stąd wśród dzieci w tym wieku dużą popularność cieszą się różne rodzaje klocków i gier, w tym gier planszowych, a także zabawek pozwalających na przeprowadzanie mini eksperymentów naukowych. Jeśli zatem szukamy pomysłów na ciekawe zabawki dla starszych dzieci, warto przychylnym okiem spojrzeć na zabawki edukacyjne, czyli zabawki rozwijające indywidualne zainteresowania i zdolności dziecka.

zabawki edukacyjneDoskonałym przykładem zabawek edukacyjnych dla uczniów szkół podstawowych, a nawet dla gimnazjalistów, są różnego rodzaju zestawy montażowe, np. te z https://neorobot.pl/pl/zabawki-edukacyjne. W niektórych specjalistycznych sklepach internetowych z zabawkami znaleźć można takie zestawy również w wersji elektronicznej. Elektroniczne zabawki edukacyjne to dobry sposób, by zapoznać dziecko z nowoczesną techniką, doskonalić w nim zdolności czysto techniczne, kreatywność, a po części również zdolności manualne. Elektroniczne układy sterujące podłączone do własnoręcznie skonstruowanego pojazdu, robota lub innego rodzaju konstrukcji stworzonej przez dziecko, to najlepszy sposób na doskonalenie jego zdolności i rozwijanie pasji. Być może dzięki tego typu zabawkom w przyszłości dziecko będzie chciało zostać inżynierem? Jeśli nawet tak się nie stanie, odrobina wiedzy o tym, jak działają urządzenia elektroniczne jeszcze nikomu nigdy nie zaszkodziła.

Wielką zaletą elektronicznych i innych technicznych zabawek edukacyjnych dla dzieci w wieku szkolnym jest ich uniwersalność. Takie zabawki, które często określamy mianem zabawek kreatywnych, mogą być wykorzystywane przez dzieci na wiele różnych sposobów, dzięki czemu szybko się nie nudzą. Zainteresowane nimi dzieci chętnie do nich wracają, nawet już w nieco późniejszym wieku.