Moment, w którym dziecko przekroczy prób przedszkola jest wielkim wydarzeniem nie tylko dla samego małego człowieka, ale także jego rodziców. Od tego czasu dziecko rozpocznie nowy i odgrywający ogromną rolę dla jego rozwoju proces dydaktyczny i wychowawczy, mający znaczny wpływ na jego przyszłe losy. To od wczesnych lat dzieciństwa kształtuje się osobowość i charakter dziecka, rozwijają się jego zainteresowania i zdolności, a przedszkole jest pierwszą placówką, która te wszystkie procesy powinna rozwijać i kształcić. Dlatego wybór odpowiedniego przedszkola jest tak istotny i kluczowy dla harmonijnego rozwoju małego człowieka.

Swobodny rozwój przedszkolaków

Wybór atrakcyjnego dla dziecka i rodziców przedszkola bywa trudny i męczący bowiem ta placówka powinna nie tylko zapewniać maluchowi poczucie bezpieczeństwa i komfortu, ale także rozwijać jego zdolności i zainteresowania bez stosowania jakichkolwiek form przymusu.Na szczególną uwagę i zainteresowanie zasługuje przedszkole Montessori, które funkcjonuje zupełnie inaczej aniżeli tradycyjne placówki dla najmłodszych. Takie przedszkole kładzie ogromny nacisk na wszechstronny rozwój dzieci - fizyczny, duchowy, kulturowy i społeczny. Główny nacisk w tego typach placówkach kładzie się na spontaniczność i twórczość dzieci, którym nie narzuca się żadnych form aktywności bez ich aprobaty i zainteresowania. Przedszkole niepubliczne Montessori koncentruje się wokół możliwości poznawczych dzieci bez stosowania przymusu i kar jako środków gwarantujących należytą naukę. Pedagodzy z takich placówek twierdzą, iż dzieciom wystarczy stworzyć właściwe warunki, a one same z siebie będą gotowe do nauki i odkrywania nowych zjawisk. Swoboda i brak narzuca dzieciom określonych treści wyróżnia przedszkole Montessori spośród klasycznych placówek. Jednym z przykładów takich przedszkoli są Ogrody Montessori funkcjonujące w Poznaniu.

Organizacja przestrzeni w palcówkach Montessori

Każde przedszkole niepubliczne Montessori bardzo skrupulatnie aranżuje przestrzeń dla swoich wychowanków, by te czuły się w niej swobodnie i komfortowo. Porządek i jasno wytyczone cele i granice to ważne zasady w placówkach Montessori bowiem w takich przestrzeniach dzieci czują się bezpieczniej i pewniej siebie, łatwiej koncentrując się na czynnościach i zadaniach, jakie maja do wykonania. Wszelkie sprzęty i meble dostępne w salach przedszkolnych są dostosowane do wysokości przedszkolaków, by te czuły się swobodnie i mogły korzystać ze wszystkich dostępnych urządzeń i akcesoriów znajdujących się w sali przedszkolnej. W takim przedszkolu dzieci nie znajdą typowych zabawek charakterystycznych dla placówek przedszkolnych. Żadne misie i lalki nie będą zdobiły półek przedszkolnych. W zamian dzieci maja do dyspozycji specjalnie przygotowane dla nich przedmioty użytku codziennego oraz materiały rozwojowe dostępne w poszczególnych strefach.Takie przedmioty umożliwiają przedszkolakom samodzielne przygotowywanie posiłków, nakrywanie do stołów i zmywanie naczyń, przez co maluchy od najwcześniejszych lat uczą się samodzielności, która jest szczególnie rozwijana w takich placówkach. Przedszkole Montessori to bardzo przyjazna i bezpieczna placówka dla małych dzieci, rozwijająca w nich od najmłodszych lat samodzielność, kreatywność ,wyobraźnię i swobodny rozwój. Dzięki temu niepubliczne przedszkole Montessori cieszy się tak dużym zainteresowaniem wśród rodziców pragnących, by ich pociechy pozostawały pod fachową i tak wyjątkową opieką.