Do jakościowego spawania niektórych elementów konstrukcyjnych bystre oko i sprawna ręka doświadczonego spawacza wciąż może okazać się niewystarczająca. W takiej sytuacji bardzo często sięga się po specjalistyczne obrotniki i pozycjonery, czyli zaawansowany technicznie osprzęt spawalniczy, pozwalający na swobodne manipulowanie obrabianym materiałem tj. różnego rodzaju rury czy zbiorniki.

Obrotniki i pozycjonery pozwalają na precyzyjne ustawienie spawanego elementu, dając możliwość wykonywania równomiernego i długiego spawu, co wpływa na jego jakość.

[caption id="attachment_342" align="alignleft" width="234"]obrotniki i pozycjonery Obrotniki i pozycjonery na: www.eltrex.net.pl[/caption]

Tego typu urządzenia, ze względu na wysoką cenę, wykorzystywane są przede wszystkim w specjalistycznych firmach zajmujących się produkcją różnego rodzaju elementów metalowych wymagających precyzyjnego spawania jakościowego. Inne popularne urządzenia pomocnicze w spawaniu to m.in. ukosowarki do rur, które pozwalają na wstępną obróbkę kołnierzy czy czołowej powierzchni uciętych rur, a także chłodnice spawalnicze, które skracają czas potrzebny na wychłodzenie uchwytów spawalniczych oraz innych akcesoriów spawalniczych czy zgrzewarek.