Do przeglądania i aktywnego korzystania z internetu coraz częściej używamy urządzeń mobilnych. Ich popularność jest na tyle duża, że od pewnego czasu responsywne strony www są promowane przez czołowe wyszukiwarki internetowe, a szczególnie Google, które deklaruje wręcz, iż stronom nieresponsywnym (niedostosowanym do urządzeń mobilnych), będzie obniżać oceny, co może przełożyć się na gorsze pozycje w wynikach wyszukiwania.

Jednak nawet gdyby wyszukiwarki nie zainteresowały się tym problemem, powszechność smartfonów, najrozmaitszych tabletów, netbooków pracujących na zróżnicowanych systemach operacyjnych sprawia, że każdy rozsądny właściciel strony powinien nadać jej responsywną formę, sprawiając by dobrze wyświetlała się na wszystkich popularnych urządzeniach wykorzystywanych do aktywności sieciowej.

Dlaczego responsywne strony www są lepsze? Z jednego podstawowego względu, dzięki responsywnemu (elastycznemu) layoutowi, internauci odwiedzający taką stronę, mają dobry, intuicyjny dostęp do wszystkich jej elementów. Responsywne strony www prawidłowo wyświetlają się na wszystkich urządzeniach, co zachęca do ich przeglądania. Strony nieresponsywne w tych warunkach mogą tracić sporo odwiedzających, a nawet klientów.