Zanim zdecydujesz się na zakup urządzenia przeznaczonego do monitorowania podstawowych parametrów pogody w swoim domu, sprawdź, w jakie funkcje tego typu sprzęt może być wyposażony. Warto przy tym pamiętać, że najprostsza stacja pogody to po prostu termometr, który mierzy temperaturę powietrza wewnątrz i na zewnątrz domu. Bardziej złożone urządzenia wyposażone są w barometr, higrometr, a nawet w sprzęt do pomiaru kierunku i siły wiatru.

Podstawowe funkcje stacji pogodowej do zastosowań domowych

Każda stacja pogody to urządzenia wyposażone w termometr. W sprzedaży znajdziemy stacje mierzące temperaturę jedynie wewnątrz lub na zewnątrz domu oraz nowoczesne urządzenia, które dokonują jednoczesnych pomiarów temperatury wewnętrznej i zewnętrznej. Urządzenia tego typu wyposażone są w specjalny, zewnętrzny czujnik temperatury, który umieszcza się za oknem domu i podłącza do głównej stacji pogody, przewodowo lub bezprzewodowo. Bardziej zaawansowane urządzenia wyposażone są również w barometr i higrometr. Barometr to urządzenie przeznaczone do monitorowania ciśnienia atmosferycznego – na podstawie zmian ciśnienia atmosferycznego (wzrostu lub spadku) można prognozować zmiany pogody na najbliższe godziny i dni. Higrometr to urządzenie przeznaczone do mierzenia poziomu wilgotności powietrza. Tego tupu funkcja będzie niezwykle przydatną dla osób cierpiących na schorzenia dróg oddechowych – zarówno zbyt suche, jak i wilgotne powietrze, może stanowić poważne obciążenie dla osób chorych na płuca i dla astmatyków.

Dodatkowe funkcje domowej stacji pogody

Zaawansowana stacja pogody może być wyposażona w specjalny przyrząd do pomiaru siły i kierunku wiatru, do mierzenia poziomu opadów czy analizowania aktualnej wartości promieniowania ultrafioletowego. Warto jednak pamiętać, że mierzenie wyżej wymienionych parametrów wymusza konieczność instalacji dodatkowego osprzętu na zewnątrz domu. Wykonywanie takich pomiarów w wielu przypadkach będzie zwyczajnie niemożliwe lub mocno utrudnione (wówczas, gdy mieszkamy w bloku). Praktycznie każda elektroniczna stacja pogody wyposażona jest również w dodatkowe funkcje, które w sposób bezpośredni nie są związane z monitorowaniem pogody. Taką funkcją jest elektroniczny kalendarz pokazujący aktualną datę i dzień tygodnia oraz zegar, niekiedy wyposażony w funkcję alarmu, a nawet w praktyczny stoper. Wybierając elektroniczną stację pogody, warto sprawdzić, czy jest ona wyposażona w funkcję sygnalizowania rozładowania baterii lub funkcję pokazującą aktualny poziom naładowania akumulatora.