Niegdyś w domach czy nawet firmach stosowano przede wszystkim wydruki na drukarkach atramentowych, mających swoje zalety, ale również i sporo wad. Dziś coraz popularniejsze są drukarki laserowe, w przypadku których możemy mówić o większej ilości pozytywnych cech aniżeli minusów. Z czego wynika popularność tych drukarek i dlaczego są one tak chętnie kupowane zarówno do biura, jak i do domu?

Przede wszystkim dziś drukarki laserowe oraz dopasowane do nich tonery można kupić w dość korzystnych cenach w ramach zestawów startowych. Zestawy te obejmują drukarkę gotową do pracy dzięki materiałowi do drukowania, których pozwala jej pracować praktycznie od razu po zainstalowaniu. Takie same zestawy znaleźć można jednak również w przypadku drukarek atramentowych. Dlaczego warto wybrać te pierwsze?

Wady drukarek laserowych

Podstawową wadą, która jest wymieniana, jest wyższa cena zarówno drukarki laserowej, jak również i dopasowanych do niej tonerów. Trzeba mieć jednak na uwadze, że cena ta jest dziś o wiele mniejsza niż była jeszcze kilkanaście lat temu, zwłaszcza w przypadku sprzętów przeznaczonych do użytku domowego. Łatwiej jest również znaleźć produkt z przygotowanym wstępnym zestawem do wydruku nawet kilkuset arkuszy. Uważa się, że w tańszych sprzętach jest również gorsza jakość wydruków kolorowych, zaś sama drukarka, z uwagi na rozmiary tonerów, jest również większa od tej atramentowej.

Zalety drukarek laserowych

Przede wszystkim rozpowszechniły się tonery zastępcze, które znacznie obniżają koszt wymiany sprzętów w drukarce. Co więcej, technologia działania drukarki laserowej pozwala na o wiele szybszy wydruk lepszej jakości – drukarka jest w stanie wydrukować nawet kilkadziesiąt stron w trakcie jednej minuty, a tonery rozprowadzające proszek gwarantują, że wydruk jest od razu zdatny do użytku i nie wymaga np. wysuszenia, jak to zdarza się w przypadku drukarek atramentowych. Co więcej, tonery są o wiele bardziej wydajne aniżeli tusze, a także czystsze i prostsze w wymianie; swoją formą mniej eksploatują sprzęt, co wpływa na jego dłuższą żywotność.

tonery