Wyróżnia się różne rodzaje lufek. Mogą być one wykonane z różnorodnych materiałów. Najczęściej spotykane wytworzone są z takich materiałów jak metal, szkło, ceramika, silikon i inne. Innym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest długość, szerokość, wielkość cybucha, a ponadto otworu ustnika. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest lufka szklana. Charakteryzują się one niską ceną, nie przyczyniają się do zmiany smaku palonego suszu,

Jaki materiał wybrać?

Lufka metalowa jest wytrzymała, gdyż nie ulegnie ona stłuczeniu lub rozbiciu. Smak suszu jest w tym przypadku zupełnie inny niż z lufki szklanej. Gdy używa się lufki metalowej, odczuwa się w ustach obcy posmak. Korzyścią z jej stosowania jest to, że może być ona w prosty sposób zdemontowana oraz schowana. Natomiast lufka szklana jest najczęściej wybieranym rozwiązaniem. Dostępna jest w wielu punktach, na przykład sklep monopolowy, kiosk czy stacja benzynowa. Podkreślić należy fakt, że lufka szklana nie przyczynia się do zmiany posmaku palonego suszu. Istotne jest również to, że podczas palenia nie ulega tak mocnemu nagrzewaniu ,jak lufka metalowa. Można ją kupić w różnych kształtach, a także wielkościach. Nie ma problemu z utrzymaniem jej w czystości. Jednakże jest bardzo krucha i łatwo może ulec stłuczeniu. Lufka drewniana jest najczęściej wybierana przez hipsterów. Podczas palenia wyczuwa się słodki posmak z aromatem drewna. Jest trudna w utrzymaniu czystości, gdyż drewno bardzo szybko się niszczy. Są one używane, gdyż charakteryzują się ciekawym wyglądem i są niezwykle stylowe. Najtańszą wersją spośród prezentowanych jest lufka akrylowa. Może być wykorzystana w czasie podróży lub festiwalu. Jest trudna w utrzymaniu czystości, jednakże trwalsza niż lufka szklana. Co więcej, smak palonego suszu jest bardzo zniekształcony przez plastikowe cybuchy.

Na jakie parametry jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze lufki?

Przy wyborze lufki warto jeszcze uwzględnić następujące elementy: długość lufki, która wpływa na temperaturę wciąganego dymu, im jest ona dłuższa, tym lepiej, gdyż przyczynia się to do chłodniejszego dymu, wielkość cybucha - powinna być dostosowana do ilości palonego suszu, kształt oraz rozmiar ustnika - można wybrać szerokie, płaskie albo okrągłe ustniki, szklane kulki - przeznaczona jest dla mniej doświadczonych palaczy, zatrzymują pozostałości z cybucha, obecność zgięć i zagięć - przyczyniają się do wydłużenia drogi dymu, dzięki temu jest on chłodniejszy, zwężenia oraz stopery - maja podobne działanie jak szklane kulki, nóżki/podpórki - elementy te ułatwiają na przykład ustawienie lufki na stole, sprzęgło/turbo - pozwolą na kontrolę przepływu powietrza przez lufkę.