Apteczka powinna znaleźć się w każdym domu. Nigdy nie możemy być pewni, czy akurat nie złapie nas choroba. Szukanie apteki w nocy z gorączką nie będzie dla nas dobre. Warto więc w przemyślany sposób ją zorganizować, aby być gotowym na różnego rodzaju przypadki. Rolę domowej apteczki może pełnić szuflada, szafka lub duża kosmetyczka. Jeżeli w domu mieszkają dzieci, trzeba ją oczywiście odpowiednio zabezpieczyć.

Podstawowe leki i witaminy

Przede wszystkim, w apteczce powinny znaleźć się leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Te pierwsze są szczególnie ważne, gdy w rodzinie są malutkie dzieci. Zazwyczaj będą to ibuprofen lub paracetamol w syropie, ale odpowiedni lek najlepiej wybrać po konsultacji z lekarzem. Samodzielne wydawanie leków najmłodszym, nie zawsze będzie dobrym pomysłem. Dorośli używają raczej leków w tabletkach, ale odpowiednia dawka syropu zadziała tak samo. Lekiem dla dorosłych jest też aspiryna, która może być stosowana zarówno w przypadku gorączki, jak i bólu głowy. Niezastąpionym wyposażeniem apteczki jest też witamina C, którą można zażywać regularnie lub w przypadku przeziębienia. Dodatkowo, warto dopilnować, aby mieć w apteczce suplementy, które zażywamy regularnie np. żelazo w przypadku jego niedoborów lub witaminy takie jak witamina D, którą zalecają lekarze niemalże wszystkim małym dzieciom, a często także dorosłym.

Opatrywanie ran

Dobrym pomysłem jest też zaopatrzenie apteczki w zestaw opatrunkowy: wodę utlenioną, gazę, plastry oraz bandaże. Plastry w różnych rozmiarach przydadzą się, gdy skaleczysz się podczas domowych prac czy obetrzesz sobie stopę przez chodzenie w niewygodnym obuwiu. Gaza i bandaże sprawdzą się w przypadku większych obtarć, które mogą powstać w wyniku upadku. Powstałą ranę warto odkazić, dlatego do apteczki kup też wodę utlenioną. Napoczętą wodę utlenioną dobrze jest raz na jakiś czas wymieniać. Jeżeli martwisz się o to, że będziesz zapominać o uzupełnianiu jej zapasu, zdecyduj się na zakup spirytusu. Nie jest to środek najbardziej polecany, ale używany bardzo sporadycznie i na niewielkie rany, nie powinien zaszkodzić.

ciśnieniomierze naramiennePrzydatny sprzęt

W apteczce znajdzie się również miejsce na różnego rodzaju sprzęt medyczny. Jeżeli miewasz problemy z wysokim ciśnieniem, warto posiadać w domu ciśnieniomierz naramienny, który pozwoli Ci kontrolować jego poziom. Ciśnieniomierz naramienny nie jest bardzo drogi, a nadciśnienie potrafi być niebezpieczne. Przydatny będzie również termometr, a w przypadku posiadania małych dzieci – termometr bezdotykowy. Dla często chorujących dzieci, lekarze polecają również nebulizator, który pozwala na podawanie leków w łatwo przyswajalnej, rozpylonej formie.