Utarło się przekonanie, że drukarki laserowe są dużo droższe, ale za to tanie w eksploatacji. Wielu potencjalnych użytkowników z góry zakłada też, że modele atramentowe mają niższą cenę, za to ich praca jest bardzo droga. Czy wszystkie te wnioski są słuszne? Może jednak prawda okazuje się dużo bardziej skomplikowana? Jakie ceny drukarek oraz tonerów możemy znaleźć w Warszawie?

Drukarki laserowe

tonery warszawaDrukarki laserowe wykorzystują w pracy specjalny proszek oraz światło lasera. Laser elektryzuje bęben, z którego wydobywa się toner. Proszek jest nakładany w ten sposób na drukowaną powierzchnię, a następnie utrwalany za pomocą podwyższonej temperatury. Ten rodzaj drukarek jest uważany za lepszy. Wszyscy wychodzą z założenia, że koszt wydruku jednej strony jest tutaj znikomy. Trudno jednak przyznać temu stuprocentową rację. Przede wszystkim, musimy wziąć pod uwagę fakt, że sam zakup drukarki laserowej wiąże się z obciążeniem, a fabryczny toner, który się znajduje w sprzęcie wystarczy na około 600 stron. Po jego zużyciu należy dokupić nowy, za który przyjdzie nam zapłacić około 200 zł. Jeśli chodzi o tonery Warszawa wypada tutaj zadziwiająco korzystnie- posiada najwięcej punktów regeneracji tonerów. Załóżmy jednak, że kupujemy nowy toner, którego cena jest bliska wartości samej drukarki. Można pokusić się o wspomnianą regenerację lub tanie zamienniki, jednak nikt nie daje gwarancji, że będą one działać tak jak tego oczekujemy. Sprawa wygląda jeszcze drożej w przypadku kolorowych drukarek. Tutaj koszt owego tonera w Warszawie może sięgać nawet 500 zł (mówimy oczywiście o modelach przeznaczonych do użytku domowego). Najlepsza rada- sprawdzić przed zakupem drukarki dokładną cenę dedykowanych tonerów (aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek), a także ewentualną dostępność zamienników.

Drukarki atramentowe

Zasada działania drukarek atramentowych jest inna. Tutaj wykorzystuje się tusz pigmentowy lub rozpuszczalnikowy. Atrament jest wyrzucany na powierzchnię druku przez mikroskopijne dysze i osiada na niej w postaci bardzo małych kropelek. Drukarki atramentowe są najczęściej kupowane jako sprzęt do domowego użytku. Główną przyczyną jest stosunkowo niska cena sprzętu. Jak jednak wygląda to pod względem eksploatacji? Niektórzy z producentów stosują systemy pojemników, które użytkownik może uzupełnić samodzielnie. Ta kusząca funkcja ma jednak wadę- znacznie podnosi cenę- najtańsze modele tego typu w Warszawie zaczynają się od 600 zł. W klasycznych modelach jesteśmy skazani na regenerację kartridża lub zakup całkiem nowego tuszu. A ten bywa rzeczywiście dość drogi, zwłaszcza w przypadku drukarek kolorowych.

Rynek drukarek oraz materiałów eksploatacyjnych jest bardzo mocno nasycony rożnym typem sprzetu, a w miastach takich jak Warszawa, nie ma problemu aby znaleźć miejsce gdzie będziemy mogli zakupić drukarkę czy toner.