Karuzele do łóżeczka są chętnie kupowanym produktem dla niemowląt oraz nieco starszych dzieci. Karuzele pozwalają na rozwijanie kreatywności maluchów od najmłodszych lat na co dużą uwagę zwracają świadomi rodzice. Na rynku akcesoriów dla dzieci jest szeroki wybór karuzel jednak warto rozważyć jaki produkt będzie najlepszy dla naszego malucha.

Zalety karuzeli do łóżeczka

Jedną z najważniejszych zalet jest wspomaganie rozwoju sensorycznego dziecka. Karuzele pozwalają na bezpośrednie prezentowanie dziecku kolorów, które dopiero poznaje. Oprócz tego rozwijają zainteresowanie dziecka dotyczące otaczającego go świata. Kolorowe zabawki zawieszone nad łóżeczkiem stymulują nie tylko wzrok, ale również świadomość dotyku poprzez różne kształty. Dziecko uczy się chwytać poprawiając motorykę swojego ciała. Oprócz powyżej wymienionych zalet - jest jeszcze jedna, która zachęca wielu rodziców - ułatwianie zasypiania. Ruszające się zabawki zawieszone nad łóżeczkiem wyciszają dziecko, które szybciej zasypia z skupionym wzrokiem w jednym kierunku.

karuzele do łóżeczkaJakie karuzele do łóżeczka wybrać?

W pierwszej kolejność należy zwrócić uwagę na materiał z którego wykonana jest karuzela. Warto materiał ten dostosować do wieku dziecka, dla niemowlaków najlepiej sprawdzi się pluszowa wersja, dla nieco starszych - plastikowa lub drewniana. Wiele karuzel wydaje także dźwięki, tutaj należy rozpatrzeć przeznaczenie zabawki. Jeżeli chcemy ją wykorzystać głównie do usypiania dziecka, najlepiej wybrać wersję z delikatną, stonowaną muzyką lub nagraną kołysanką. Istnieją także karuzele wyposażone w lusterko, które podświadomie rozwija u dziecka świadomość swojego ciała oraz wyglądu. Wiele zabawek umożliwia odpinanie poszczególnych elementów w celu zmiany na inne lub wyczyszczenia. Praktyczna jest także funkcja regulacji głośności muzyki oraz regulacji wysokości montowania karuzeli.

Czy warto kupić karuzele do łóżeczka?

Karuzela jest zabawką na nieco krótki okres czasu, powinno się ją zdemontować w momencie kiedy dziecko opanuje samodzielne siadanie lub podnoszenie się. Jednak do tego czasu, przez okres kilku miesięcy karuzela może okazać się bardzo pomocna w prawidłowym rozwoju dziecka. Proponowana jest szczególnie dla dzieci, które mają duży problem z spokojnym zasypianiem, jednak jest urządzeniem, które bardzo dobrze stymuluje dziecko do rozwoju poprzez bodźce wzrokowe, dotykowe oraz słuchowe. Karuzele do łóżeczka wzmacniają koordynację wzrokowo - słuchową, której niemal kluczowy okres rozwoju przypada na pierwsze miesiące życia.