W dzisiejszym artykule zajmiemy się obrusami. Skupimy się zarówno na ich stronie funkcjonalnej, jak i estetycznej. Wiele osób uznaje obrusy za podstawowy element dekoracji i zapomina o tym, że dopasowanie go względem reszty kompozycji również jest bardzo ważne. Postaramy się udowodnić, że to, jaki obrus położymy na naszym stole, ma ogromne znaczenie i to właśnie do takich na pozór błahych spraw, trzeba przywiązywać ogromne znaczenie!

Dobierz obrus do okazji!

Pierwsza ważna zasada związana jest z czasem. Inny obrus położymy na stole wigilijnym, a inaczej udekorujemy stół na piątkową kolację ze znajomymi. Jeśli chodzi o styl, mamy tutaj bardzo dużą dowolność. Przyjęło się, by na stole świątecznym umieścić biały obrus – a co gdybyśmy Wam powiedzieli, że nakrycie w bardzo wyrazistych kolorach sprawdzi się równie dobrze? Jeżeli ktoś nie ma na tyle odwagi, istnieje alternatywa – biel obrusu można przełamać za pomocą kolorowych serwetek bawełnianych, które w dodatku sprawdzą się jeszcze pod względem funkcjonalności. Będzie można na nich położyć zastawę z potrawami, jak również w razie konieczności wytrzeć ręce lub usta.

obrusyZ czego powinien być zrobiony dobry obrus?

Jeśli chodzi o okazje poza świąteczne, to rygor jest już trochę mniejszy. Można puścić wodze fantazji. Szczególne znaczenie będzie miało to, z jakiego materiału wykonany będzie obrus. Tutaj wziąć pod uwagę trzeba to, że obrus to materiał, który trzeba wyprać praktycznie po każdym użytku. Raz będzie to zwykłe pranie, a innym razem przyjdzie konieczność odplamiania, ze względu na zabrudzenia, które powstały w skutek ciężko spieralnych substancji. Jeżeli jednak chodzi o względy stricte estetyczne, pole do popisu jest naprawdę duże. W sklepach znajdziemy bardzo wiele rodzajów obrusów. Znaczenie ma przede wszystkim rozmiar stołu – obrus nie powinien być ani zbyt krótki, ani ciągnąć się po podłodze. Oczywiście tutaj również wiele zależy od okazji, jednak przyjęło się, by obrus zwisał ok. 30-40 cm poniżej poziomu blatu. W ofertach sklepów zajmujących się sprzedażą obrusów znajdziemy bardzo wiele różnych rodzajów. Będą to zarówno motywy tematyczne (Święta Bożego Narodzenia, Wielkanoc itd.), ale także wersje uniwersalne, które sprawdzą się w każdym przypadku. Różnego rodzaju obrusy znajdziesz m.in. na stronie https://e-obrus.pl/. To, na jaki obrus się zdecydujemy, powinno być uzależnione przede wszystkim od woli naszej lub reszty domowników. Pamiętajmy, że warto wyposażyć się w kilka obrusów, gdyż okazja do jego zmiany będzie nadarzać się stosunkowo często. Na całe szczęście, są to stosunkowo tanie materiały, dlatego spokojnie można kupić kilka sztuk za jednym razem.