Zwykle wykorzystywane do zabezpieczania wnętrza studia nagrań, studia telewizyjnego czy radiowego, profesjonalne panele akustyczne coraz częściej stosowane są również przez użytkowników indywidualnych do wygłuszania wybranych pomieszczeń mieszkalnych lub użytkowych, lub do wyciszania najbardziej akustycznych ścian. Tego typu materiały charakteryzują się doskonałymi właściwościami tłumiącymi dźwięki, a ich coraz bardziej atrakcyjna forma sprzyja montażowi bezpośrednio na ścianę, bez konieczności dodatkowej obróbki i specjalnego ich zabezpieczania.

Z czego robi się panele akustyczne?

Większość paneli powstaje ze specjalnie dobranych rodzajów tworzyw sztucznych poddanych procesowi spieniania. Takie pianki są lekkie, a ich wewnętrzna struktura sprzyja rozbijaniu (rozpraszaniu) i tłumieniu dźwięków. By wspomóc proces tłumienia dźwięków, część paneli akustycznych przyjmuje charakterystyczną formę – ustawione w rzędach piramidki. Ten oryginalny kształt sprawia, że zwiększa się powierzchnia chłonąca dźwięki, przez co panel zyskuje jeszcze lepsze właściwości wygłuszające. Oczywiście stosowanie tego typu paneli nie jest koniecznością w przypadku zwykłych wnętrz mieszkalnych czy użytkowych, w których zwykle wystarczającym rozwiązaniem będą gładkie panele z pianki poliuretanowej. Profesjonalne panele akustyczne w formie piramidek stosuje się w studiach nagrań, w pomieszczeniach zaadaptowanych na sale kinowe czy wnętrzach, które z pewnych względów powinny być lepiej wyciszone.

panele akustyczneCo warto wyciszyć?

Poza zastosowaniami profesjonalnymi (wygłuszanie studia nagrań, sal koncertowych, kinowych czy telewizyjnych), paneli akustycznych używa się również do wygłuszania pomieszczeń, w których ustawione są głośne maszyny, a coraz częściej również do wygłuszania ścian w mieszkaniach prywatnych, w budynkach wielorodzinnych. Dzięki doskonałym właściwościom tłumiącym dźwięki panele są w stanie wygłuszyć niemal każde pomieszczenie, pod warunkiem ich właściwego, profesjonalnego montażu. Jeśli zatem masz problem z głośnymi sąsiadami lub obawiasz się, czy przypadkiem samemu nie jesteś przez nich podsłuchiwany, montaż paneli na ścianie sąsiadującej z innym mieszkaniem, będzie jednym z najprostszych sposobów na uporanie się z tego typu problemem. Nowoczesne panele akustyczne możesz zastosować do wyciszenia sypialni, pokoju dziecięcego lub pokoju, w którym ustawisz kino domowe. Panele będą idealnym wyborem również wówczas, gdy jeden z domowników gra na jakimś instrumencie. Dzięki panelom będzie to mniej uciążliwe dla innych osób. Takie panele zamówisz na stronie https://www.bitmat.pl/pl/c/Panele-akustyczne/91.