Samochodowa klimatyzacja to standardowy element wyposażenia praktycznie wszystkich nowych samochodów, również aut tzw. klasy ekonomicznej. Kierowcy doceniają komfort jazdy klimatyzowanym autem, zwłaszcza w okresie największych letnich upałów i swoje doświadczenia przenoszą na pole mieszkań prywatnych. W związku z tym coraz więcej osób decyduje się na zakup i montaż klimatyzacji również w swoich domach. Czy warto zdecydować się na tego typu rozwiązanie? Jakie są jego zalety?

Koszt budowy i utrzymania domowej klimatyzacji?

Klimatyzacja domowaUrządzenia klimatyzacyjne dedykowane odbiorcom indywidualnym są coraz tańsze i bardziej wydajne energetycznie, w związku z czym domowa klimatyzacja powoli przestaje być luksusem. Koszt zakupu takiego urządzenia i jego instalacji będzie zależał przede wszystkim od powierzchni, jaką chcemy chłodzić. Stałym kosztem będzie coroczny przegląd systemu oraz usługi dodatkowe związane z usuwaniem ewentualnych awarii czy okresową wymianą czynnika chłodniczego – do tego zadania stosuje się pompy próżniowe, które pozwalają na szybkie opróżnienie układu z czynnika chłodniczego i sprawdzenie jego szczelności. Pompa próżniowa to sprzęt serwisowy, ale z uwagi na jej niewielki koszt, można zakupić ją na własny użytek i przy jej pomocy typowe zadania konserwacyjne realizować samodzielnie. Do kosztu zakupu i serwisowania domowej klimatyzacji należy również doliczyć koszt energii elektrycznej. Urządzenie tego typu zużywają dość dużo prądu, trzeba jednak pamiętać, że letnie upały są w naszej strefie klimatycznej dość krótkie, w związku z czym klimatyzacja na zwiększonych obrotach pracuje zaledwie kilka-kilkanaście dni w roku.

Jakie zalety domowej klimatyzacji?

Podstawowa zaleta to oczywiście możliwość ustawienia żądanej temperatury we wnętrzu domu. Jeśli klimatyzator nie potrafi utrzymać takiej temperatury, warto wezwać serwisanta wyposażonego w pompę próżniową, który sprawdzi szczelność systemu (nieszczelności są główną przyczyną mniejszej wydajności działania klimatyzacji). Pompa próżniowa może również pomóc przy oczyszczeniu systemu klimatyzacji z ewentualnych pleśni, jakie mogą rozwijać się wewnątrz układu. Gdy system jest czysty, klimatyzacja pomaga w oczyszczaniu domowego powietrza, co może być sporą zaletą, chociażby dla alergików.