Wśród urządzeń do koszenia trawnika można wyróżnić dwa rodzaj maszyn. Pierwszy z nich to oczywiście kosiarki, które to można podzielić jeszcze na te z silnikiem spalinowym oraz takie zasilane elektrycznie. Drugim typem nieco bardziej zaawansowanych urządzeń są traktorki do trawy, które posiadają silnik spalinowy, a operator zazwyczaj siedzi sobie wygodnie na siedzeniu i nie musi pchać kosiarki. W dzisiejszym artykule przedstawimy zalety obydwóch typów maszyn oraz zastanowimy się nad tym, który z nich będzie odpowiedniejszy, jeśli chodzi o dany charakter prac.

Wielkość terenu

Oczywiście pierwszym kryterium dotyczącym zakupu traktorków do trawy będzie rozmiar trawnika, który trzeba kosić. Tego typu maszyny przeznaczone są raczej do kilkuhektarowych działek. Jeżeli mamy do czynienia np. z boiskiem sportowym lub dużym terenem trawiastym, który zdarzają się w ogrodach, parkach lub np. ośrodkach wypoczynkowych z domkami, zdecydowanie warto wyposażyć się w jeden z traktorków do trawy. Wtedy cały proces koszenia trawy przebiega szybciej. Takie maszyny są wyposażane również w duże kosze na trawę, dlatego nie trzeba tak często ich opróżniać, co również ułatwia zadanie, jak również czyni całe zadanie szybszym w realizacji. Jeżeli natomiast posiadamy mały ogródek, w którym trawnik to w zasadzie kilka metrów kwadratowych – zwykła kosiarka do trawy może być wystarczająca.

Rodzaj terenu

Kolejnym kryterium będzie rodzaj terenu, jaki przyjdzie nam kosić. Traktorki do trawy nadają się raczej do płaskich i poziomych trawników. W zasięgu znajdują się również trawniki z przewyższeniami, jednak tylko, jeżeli uskoki nie są gwałtowne, a różnica poziomów niewielka. W przypadku bardzo wyboistych terenów lub np. trawników usytuowanych na stromych zboczach konieczny będzie zakup podkaszarki, która to jest przeznaczona właśnie do takich zadań specjalnych. Traktorki do trawy to maszyny przystosowana do koszenia płaskich i rozległych terenów.

traktorki do trawyNakład sił operatora

Oczywiście nie bez znaczenia jest również to, że traktorki do trawy to maszyny zasilane na silnik spalinowy, dzięki czemu praca operatora w tym przypadku jest oparta tylko i wyłącznie o kierowanie pojazdem oraz regularne opróżniania kosza. Jeżeli chodzi o kosiarki, to zazwyczaj trzeba je pchać. Napisaliśmy „zazwyczaj”, ponieważ istnieją również kosiarki z napędem, który sprawia, że maszyna sama jedzie do przodu, jednak nadal operator musi za nią iść i sterować całym urządzeniem. Korzystanie z traktorków do trawy jest pod tym względem dużo wygodniejsze.