Jeżeli zdecydujemy, że chcemy wybudować dom piętrowy, to musimy pod uwagę wziąć wiele różnych kwestii i elementów. Jednym z najważniejszych na pewno będą schody wewnętrzne, których wybór nie jest łatwy. Zawsze poszukujemy takich rozwiązań, które będą doskonale się prezentowały, będą funkcjonalne, bezpieczne i jednocześnie nie będą zbyt drogie. Można zauważyć, że w ostatnim czasie niezwykle popularne są schody kręcone, które doskonale się prezentują, ale również zapewniają najwyższy komfort. Czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Schody kręcone i ich układ konstrukcyjny

Zdecydowanie najczęściej możemy spotkać schody kręcone, które ustawione zostały wokół centralnego słupa, który przymocowany jest do podłogi na półpiętrze i za pomocą podestu do sufitu na piętrze. Taki właśnie słup zdecydowanie najczęściej jest wykonywany ze stali. Rzadziej można spotkać tego typu konstrukcje wykonane z żelbetonu czy z drewna. W miejscu, gdzie znajduje się słup, trzeba wcześniej przygotować stopę fundamentową. Na nim koncentrycznie mocowane są stopnice, które mają kształt wycinka koła. Zazwyczaj mają one postać stalowego wspornika, który został przymocowany do sługa, gdzie utwierdzone są drewniane trepy. Każdą stopnicę przesuwa się na osi słupa o kilkadziesiąt stopni.

Schody kręcone drewniane czy też metalowe?

Schody kręcone wyróżniają się bardzo ciekawą konstrukcją, która doskonale będzie się prezentować szczególnie w tradycyjnym wydaniu kręconych schodów. Jeżeli wybierzemy drewno w naturalnym kolorze, zabezpieczymy je wyłącznie lakierem, to wówczas efekt będzie niesamowity. Jednakże, rozwiązanie to sprawdzi się tylko w pomieszczeniach urządzonych w stylu rustykalnym czy też prowansalskich. Pobielone schody drewniane tymczasem nadadzą szyku w pomieszczeniach zaaranżowanych w stylu skandynawskim. Metalowe schody kręcone polecane są do wnętrz bardziej surowych. Doskonale sprawdzą się na przykład w poprzemysłowych loftach. W wypadku innowacyjnych domów, stalowe schody na pewno będą prezentować się gustownie.

Czy warto zdecydować się na schody kręcone?Schody kręcone i ich zalety

Warto wspomnieć, że schody kręcone mają wiele różnych zalet. Jedną ze zdecydowanie najważniejszych jest ich ogromna uniwersalność. Ponadto ze względu na swoją specyficzną konstrukcję, tego typu schody nie zajmą dużo miejsca, zatem warto się na nie zdecydować, jeżeli nie dysponujemy dużą powierzchnią. Jak już wspomniano wyżej, schody kręcone są stawiane wokół pionowego słupa, dzięki czemu możemy je wybudować praktycznie w każdym miejscu, także w tym ciasnym oraz wysokim. Tego typu schody możemy postawić na przykład w małym korytarzu. Ich niewątpliwą zaletą jest również prosty montaż. Jeżeli chcemy postawić inne rodzaje schodów, to będziemy musieli wylewać beton czy też wykonywać długotrwałe prace budowlane. Tymczasem kręcone schody można zbudować błyskawicznie, a posłużą do tego gotowe elementy, które wystarczy tylko odpowiednio ze sobą połączyć i przymocować do podłogi.